Kersti Kikas

Kersti Kikas

April 18, 2024

Eetikakoodeks

Mis on eetikakoodeks ja selle vajadus?

Enne kui sellel vastan, siis toon välja, mis on eetika. Selle kaudu räägime igapäevaelus heast ja halvast, õigest ja väärast. Eetika keskne küsimus on, kuidas me peaksime elama. Eetika jaguneb teoreetiliseks ja praktiliseks ning kutse-eetikaks. (Sutrop, 2016)

Kutse- eetika tegeleb professioonile omaste isiklike ja organisatsioonis või ettevõttes kokku lepitud üldiste käitumisnormide eetilise analüüsimise ja põhjendamisega. Klassikaliselt on kutse või professioonina käsitletud vaid neid tegevusalasid, kus tegutsemine nõuab akadeemilist haridust, tööalast kogemust ja kutsele sobivate hoiakute praktiseerimist. Traditsiooniliselt on kutsealade esindajateks peetud õpetajat, juristi ja arsti. Samas on üha keerulisem teha vahet kutsete (profession) ja kõigi teiste ametite (occupation) vahel. (Sutrop, 2016). Tulevaste andragoogidena on meile oluline teada, et ka meie erialal on olemas eetikakoodeks, mida järgida: Täiskasvanute koolitaja kutse-eetika koodeks.

Mis siis on eetikakoodeks? Üldiselt mõistetakse eetikakoodeksi all kirjapandud normide ja/või väärtuste kogumit, mis on toeks teatud valdkonnas tekkivate moraaliprobleemide lahendamisel ja õigete käitumisviiside valikul. Seega kujutab eetikakoodeks endast eetikavaldkonna dokumenti, mitte õigusakti, kuigi sisaldab sõna “koodeks”. (Sutrop, 2016)

Mis on eetikakoodeksi vajadus?

Vajadus eetikakoodeksi koostamise järele võib tekkida väga erinevatel põhjustel, kuid selle üldisem eesmärk on käitumissstandardite kujundamine ning nõustamine eetiliste dilemmade puhul (Sutrop, 2016) . Eetikakoodeks on justkui kompass, mis aitab navigeerida hea ja halva vahel. Usun, et meil kõigil on olemas ka sisemine tunnetuslik kõlbelisuse taju, kuid eriala esindajatena teinekord ainult sellest ei piisa ning on vajalik toetuda valdkonnas ekspertide poolt loodud heale tavale.

Kuidas eetikakoodeksid rakendatakse?

Eetikakoodeks on vaid osa terviklikust struktuurist, mille eesmärk on organisatsiooni liikmete käitumise suunamine. Eetikakoodeks on kokkulepe selle kohta, millised on kõigi organisatsiooni liikmete ühised arusaamad moraalinormidest, millest edaspidi kinni peetakse. (Sutrop, 2016)

Kõige üldisemalt võib eetikakoodeksi rakendusmehhanismid jagada neljaks peamiseks grupiks:

tutvustamine/kommunikatsioon;

koolitamine ja eeskuju;

kontrolli ja järelvalve teostamine ;

karistamine. (Sutrop, 2016)

Miks on vaja täiskasvanute koolitaja eetikakoodeksit?

Eetikakoodeks on juhindumiseks täiskasvanute koolitaja kutset omavatele ja taotlevatele koolitajatele. Eetikakoodeksi eesmärk on osundada olulistele väärtustele ning toetada nende väärtuste austamist ja väljendamist. Eetilisus käesoleva koodeksi mõistes väljendub eelkõige professionaalsuses, aususes, sallivuses, lugupidamises, avatuses, isikliku vastutuse tunnistamises, tasakaalukuses, kohusetundes ning nende väärtuste väljendamises kõige ümbritseva, eelkõige õppijate suhtes. Kõrgeimaks eetiliseks printsiibiks on üksikisiku väärikuse austamine ja inimõiguste säilitamine ning kaitsmine. Eetikakoodeks toetab täiskasvanute koolitajate tegevust, võimaldades langetada eetilisi otsuseid, pakub kriteeriume enda ja teiste koolitajate tegevuse hindamiseks ning informeerib avalikkust kutsealase tegevuse eeldatavatest standarditest. Koodeksis ei ole võimalik ette näha kõiki võimalikke eetilisi konflikte, mida täiskasvanute koolitajad kogevad, kuid koodeks määratleb eetilise käitumise põhimõtted ning nendest kõrvalekaldumiste käsitlemise korra. (Täiskasvanute koolitaja kutse-eetika koodeks).

Kuidas panna täiskasvanute koolitaja eetikakoodeks paremini toimima?

Mul on sellele praegusel hetkel raske vastata, kuna ma ei oma kutset ega tööta täiskasvanute koolitajana. Ja seetõttu on mul ka raske mitte veel täieliku kogukonnaliikmena vastata ei tunnetusliku, hüpoteetilise ega ka praktilise baasi põhjal. Minus tekitab see küsimus omakorda küsimuse, et mille põhjal me väidame, et olemasolev eetikakoodeks ei toimi hästi? Kuidas me seda mõõdame, hindame? Väljastatud kutsetunnistuse baasil?

Nii palju kui ma praeguseks oma kogemuse põhjal tean, siis eetikakoodeksist saab teadlikuks andragoogika õpingute kaudu ning kutse taotlemise soovil. Mina leidsin selle kohta infot Googeldades Andrase ehk Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni lehel. Sellele küsimusele võib läheneda ka nurga alt, et kuidas saada valdkonnas tegutsevaid inimesi rohkem kutsetunnistust omandama? Kuidas seda populariseerida? Usun, et selle taga võib olla suur kommunikatsiooni-turundusprojekt, mis võiks huvi äratada.

Mis kõnetas sind koolitaja eetikakoodeksist kõige enam ja miks?

Mulle meeldib, et see eetikakoodeks on pigem väärtustele tuginev ning mitte liiga pikk ja lohisev. Seal on välja toodud peamised väärtused, eesmärgid ning tähelepanu nõudvad punktid. Mulle meeldib, kui juhised – suunised on lihtsasti mõistetavad ning rakendatavad. Ei peagi kõike udupeensuseni taga ajama.

Kui midagi konkreetselt välja tuua, siis selle, et: “ Ebaeetilised teod võivad kaasa tuua järgmisi sanktsioone: suuline või kirjalik hoiatus, taotluse esitamine kutsetunnistuse peatamiseks.” (Täiskasvanute koolitaja kutse-eetika koodeks). Ja just seetõttu, et kuigi tegemist ei ole teab mis pika ja sisutiheda eetikakoodeksiga, siis on siin siiski oluliseks peetud välja tuua ka võimalikud sanktsioonid kokkulepitud väärtuste, hea tava mitte järgimisel.

Viimased postitused

Neljapäeval, 20. novembril, toimus viies ja ühtlasi ka viimane kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Kohtumise teemad: Eetika teemal ma siin …

Neljapäeval, 23. oktoobril, toimus neljas ja ühtlasi ka eelviimane kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Seekordne kohtumine keskendus kovisioonile – meetodile, …

Teisipäeval, 21. oktoobril, toimus kolmas kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Käsitletud teemad:  Mis on mentorlus? Mentorluse mõiste on töökohal õppimisel …

Neljapäeval, 25. septembril, toimus teine kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Käistletud teemad:  Mis on motiveeriv intervjueerimine? Eesti Motiveeriva Intervjueerimise ja …