Mida sa soovisid andragoogika õpingutega saavutada?
Tegin väljavõtte enda motivatsioonikirjast. Seal ma konkreetseid saavutusi eriala kontekstis välja ei toonud, siiski tõin välja oma peamise õpingute eesmärgi haridusvaldkonnas.
“Minu peamine eesmärk on omandada kõrgharidus haridusvaldkonnas ning olles ise innustunud õppija, lasta ka teistel nii suurtel kui väikestel kogeda seda innustust ning seda toetada. Näen, et andragoogika erialal õppimine annab mulle vajalikud oskused ja võimalused karjääriteel teadlikult edasi liikuda. Vilistlane Siim Oja on öelnud: “Õpi ise õppima, et saaksid teisi õpetada“. Soov jätkata oma eluteed haridusvaldkonnas tõesti kõnetab mind – inimestega koosloomes tunnen ennast inspireeritult. “
Mis on kompetentsuste liigituse järgi sinu senine kõige suurem arenguhüpe?
Toon välja enda arvates kolm suuremat arenguhüppe valdkonda.
Erialane (andragoogiline) kompetentsus
Olen saanud baasilised taustteadmised andragoogilisest õpikäsitusest (mudelist), selle olemusest ning arengutest. See aitab täiskasvanud õppijat paremini mõista. Ise olen elukestva õppe meelelaadiga ning loengutest olen saanud kaasa ka teoreetilist tausta selle kohta. Oskan läbi enda mõtestada perspektiive ning see aitab kindlasti kaasa ka üldisemale täiskasvanud, elukestvas õppija olemuse mõistmisele ning toetamisele. Tööalaselt oskan panna asju teatud perspektiividesse ning võrrelda, luua seoseid koolis teada saaduga. Oluline on olnud ka üldine kasvatusteaduste aine läbimine, mis andis taustsüsteemi, mille põhjal on õppimist ja selle ajalugu parem mõista.
Mõistan täiskasvanud õppija tausta ning pagasit, millega ta õppesse tuleb – seda tuleb silmas pidada ka õpikeskkonna ja -suhte loomisel. Arvestada tuleb kindlasti igaühe isiksuslike eripäradega.
Õpin õppima, mõtestama, et seeläbi saadud tõdemusi rakendada ka oma igapäevastes tegevustes.
Refleksiivne kompetentsus
Meil oli esimesel semestril väga põhjalik aine, mis käsitles refleksiooni kui väga olulist tööriista andragoogi kohvris ning ka eneseteadliku, ennastjuhtiva õpilase / õpetaja / juhi – mis iganes rollis oleva inimese jaoks. Õppimise juures üldiselt on see samuti üks võtmekomponente- kas sa mõtestad enda jaoks kogemust või mitte – kas sa lased selle läbi enda ja lood oma arusaama või siis mitte.
Tagasiside osas oli suur õppekoht, et ega ei peagi alati saama väljastpoolt seda, vaid täitsa vabalt võib ka sisemiselt iseendale seda anda.
Valmisolek olla vähem enesekriitilisem ja endaga leebem ja innustavam. Ja on okei olla eriarvamustel ja see on turvaline.
Õpin ka iseennast teiste nurkade alt tundma. Läbi enda kogemuse saan oskused ja mõistmise ka teiste innustamisel.
Metoodilis-didaktiline kompetentsus
Andragoogika eriala ainetes saame kogeda uutmoodi õppimist ja õppijale lähenemist. On huvitav näha ja kogeda kuidas meie loengud on üles ehitatud andragoogilistele põhimõtetele, et me saame päriselt kogeda teooriat ja praktikat käsikäes. Läbi paljude harjutuste ning ülesannete on rikastunud ka minu õpikeskkonna loomise kompetents. Tööalaselt mul igapäevaselt väga palju sellega kokku ei tule puutuda, kuid aeg-ajalt siiski ning siis on väga hea toetuda juba kogetud õpikogemustele ning rakendada neid meeskonnasiseselt miniprojektides või ka uue töötaja sisseelamiskoolitusel läheneda enda valdkonna teema tutvustusel kaasavalt ning loovalt.
Milles soovid end õpingute jooksul kõige enam arendada?
Akadeemilises mõtlemises ja eneseväljenduses. Et mul oleks oskust ja suutlikkust siduda erinevaid praktikuid, teooriaid, käsitusi. Et tekiks analüütilist mõtlemist ja kirjaoskust akadeemilises plaanis. Enda kui tulevase andragoogi professionaalse identiteedi avastamine, mõtestamine, kujundamine.