LÄHTEÜLESANNE
Loe läbi kehtiv haridusstrateegia „Haridusvaldkonna arengukava 2021-2035“
Koostage kokkuvõte andragoogi ülesannetest ja võimalustest haridusstrateegia seisukohast. Paaristöö: Kristina Viirsaar, Kersti Kikas
Eesmärk on motiveerida täiskasvanuid õppima, selleks tuleks luua paindlikud ja kaasavad õpivõimalused, mis arvestaks nii inimese vajaduse (muutuv keskkond, nt digivahendite ja -lahenduste kasutamine) kui tööturugu(juurde- ja/või ümberõpe).
ANDRAGOOGI ÜLESANDED
Toetada täiskasvanute koolitajate võimekust arendada teadlikult õppijate üld- ja sotsiaalseid pädevusi erialaõppe raames, koolitajate kutsestandardi arendamist ja kutse populariseerimist ning luua avalik koolitajate hindamise ja tagasiside keskkond, et tõsta ja ühtlustada koolituse kvaliteeti ning suunata koolitajaid võtma enam vastutust õppe kvaliteedi eest.
Tulevastel ja ka praegustel andragoogidel on ülesanne seista selle eest, et koolitusmaastikul tegutseb enam professionaalseid koolitajaid, kes lähtuvad oma ettevõtmises kutsestandardist ja kutse-eetikast ning tagavad seeläbi parema, kvaliteetsema ning kontrollituma õppe kvaliteedi. Kuigi kutse omandamine on vabatahtlik, siis soovime populariseerida koolitusmaastikul tegutsevate inimeste hulgas eriala kutsetunnistuse omandamist.
Kõigil inimestel peab olema kogu elu jooksul võimalik üld- ja tulevikupädevusi omandada ja arendada. Andragoogidel on ülesanne seista selle eest, et õpe on õppijaid võimestav, toetab valikuid ja vastutust ning ühiskonna sidusust. Knwoles toob välja: edukas õpetaja (hea andragoog) tunneb huvi oma õpilaste kui isiksuste vastu; on oma suhtlemise õpilastega mitteformaalne; kasutab õpetamisprotsessides selliseid meetodeid, mis võimaldavad õpilastel aktiivselt õppeprotsessis osaleda; toetab ja julgustab õpilasi ning jagab neile tunnustust.
Toetatakse ühise kultuuri- ja väärtusruumi kujunemist, tagatakse kvaliteetne eestikeelne ja eesti keele õpe ning soodustatakse võõrkeelte õppimist.
Andragoogidel on ülesanne toetada eesti keele arengut teaduskeelena, sh oskusõnavara loomist ja kasutusele võttu. Meil kui tulevastel andragoogidel on võimalus ja ülesanne oma õpingute kestel kasutada eestikeelset erialast sõnavara ja allikaid ning oma töös seda kasutada. Oleme eeskujuks, mille kaudu populariseerime emakeele kasutust.
Nüüdisaegse õpikäsituse põhimõtteid rakendatakse kõigil haridustasemetel ja -liikides, et õppeprotsess ja õppe sisu toetaksid ennastjuhtiva õppija arengut, õpe võimestaks nii õppijat kui ka õpetajat, kutseõpetajat, õppejõudu ja koolitajat. Nüüdisaegse õpikäsituse rakendamine toetab heade aine- ja erialateadmiste omandamist koos oskusega neid praktikas rakendada ning õpi-, koostöö- ja enesejuhtimisoskuste arengut. Paraneb subjektiivne heaolu, mis on seotud parema füüsilise ja vaimse tervisega.
Andragoogidel on ülesanne luua vaimselt ja füüsiliselt turvaline õppekeskkond, mis toetab kõiki õppeprostsessis osalejaid. Andragoogid toetavad ennastjuhtiva õppija kujunemist ning enesejuhtimisoskuste arengut.
Õppe tulemuslikkuse suurendamiseks ja õppija arengu pidevaks toetamiseks lähtutakse õppekavade arendamisel ja rakendamisel ning õppijate hindamisel nüüdisaegse õpikäsituse põhimõtetest ning arendatakse nutikat õppevara ja -metoodikat.
Koolitajad on teadlikud uute tehnoloogiate arengusuundadest, võimalustest, ohtudest
ja kasutus viisidest ning rakendavad tehnoloogiat õppes eesmärgipäraselt. Nutikas õppevara ja -metoodika aitavad õppida ja õpetada köitvalt ja tulemuslikult, anda ja saada vahetut sisulist tagasisidet.
Andragoogi ülesanne on olla digipädev, see läbi õppijatele lähemale tulla ning võimaldada paremat õppimise kättesaadavust.
ANDRAGOOGI VÕIMALUSED
Toetada täiskasvanute koolitajate võimekust arendada teadlikult õppijate üld- ja sotsiaalseid pädevusi erialaõppe raames, koolitajate kutsestandardi arendamist ja kutse populariseerimist ning luua avalik koolitajate hindamise ja tagasiside keskkond, et tõsta ja ühtlustada koolituse kvaliteeti ning suunata koolitajaid võtma enam vastutust õppe kvaliteedi eest.
Praegustel ja tulevastel andragoogidel on võimalus luua professionaalset arengut toetav hindamise ja tagasiside keskkond refleksioonide läbiviimise näol.
Tagatakse paindlikud õpivõimalused, kvaliteetse hariduse kättesaadavus ja toetatud õpe, et vähendada õppest väljalangemist ja katkestamist ning rakendada maksimaalselt iga inimese potentsiaali.
Selleks tuleb tõhustada ettevõtlus- ja karjääriõpet ning jätkata tervikliku karjääriteenuste süsteemi arendamist, sh luua terviklähenemine indiviidi võimete avastamiseks ja arendamiseks ning arendada inimeste võimekust analüüsida omandatud teadmisi ja oskusi ning planeerida oma haridusteed ja karjääri (mh hariduse digiloo toel).
Andragoogidel on võimalus kasutada andragoogilisi lähenemisi elukestvas ja eluhõlmavas õppes.
Suurendada osaliste koostööd õpingute katkestamise ennetamisel ning haridustee katkestanute märkamisel ja toetamisel; luua täiendavaid meetmeid nii katkestamise ennetamiseks kui ka katkestanute, sh madala haridustasemega inimeste tagasitoomiseks formaalõppesse.
Andragoogidel on võimalus toetada hariduse katkestanud (või katkestamise äärel) olevaid õppijaid.
Mitteformaal- ja informaalõppe suurem arvestamine formaalõppes, sh võimalused omandada haridust väiksemate moodulitena (mikrokvalifikatsioonid, koolitusampsud)
Andragoogidel on võimalus õppijatele võimaldada paidlikult õppes osalemist nagu mikrokvalifikatsioonid, koolitusampsud.