Kersti Kikas

IMAGO

Suhteteraapia

Teemaportfoolios tuvustan Imago suhteteraapia teooriat, mis on aidanud paljudel paaridel üle kogu maailma parandada oma suhtekvaliteeti. Räägin põhiprintsiipidest, suhtefaasidest, Imago dialoogist. Lõpetuseks pakun ka vastuse küsimusele, miks üldse osaleda paarisuhte koolitusel ning toon välja paarisuhtekoolitusel osalenute tagasiside.

Miks valisin sellise teema?

Soovin tähelepanu juhtida turvalises lähisuhtes olemise oskuste tähtsusele karjääri edendamise kõrvalt ning vaadelda Imago paarisuhtekoolituse kaudu teadlikku, turvalist paarisuhet kui olulist komponenti elukestvas õppes.

Eestis on võimalik end paarisuhtealaselt täiendada läbi Imago, Paarisuhte Rahulolu Edendamise Programmi (PREP) ja Tunnetekeskse teraapia. Oma teemaportfoolios keskendun Imagole just tänu isiklikule kogemusele.

Mis teeb Imago eriliseks?

Osalejad, kes on kogenud Imago suhteteraapia teooria ja praktika mõju läbi töötubade, kirjanduse ja nõustamise ütlevad tihti, et Imago suhtetöö on lihtne ja arusaadav. Imago aitab paremini mõista, miks me üleüldse armume ja miks tulevad suhtesse konfliktid ning kuidas nendega toime tulla. Just teadmatus on sageli see, mis tekitab lootusetust ja jõuetust.

Imago suhtetöö näitab paarile kätte uue suuna, mis loob soodsa võimaluse eluterve, usaldus- ja armastusväärse suhte loomiseks.

IMAGO DIALOOG

Teraapia võti

Imagot eristab selle teraapiasuuna kõige olulisem tööriist, milleks on Imago dialoog. Dialoog toimub kahe inimese vahel. Dialoogis on rollid väga kindlalt jaotatud – üks on kuulaja ja teine on jagaja. 

Üks on kuulaja

Teine on jagaja

Mõlemal on oma spetsiifilised ülesanded. Dialoog on väga kindla struktuuriga. Dialoogis pannakse rõhku sellele, et see oleks turvaline ehk seal ei ole lubatud kriitika, süüdistamine või häbistamine. Jagaja räägib iseendast ja kuulaja kuulab, kasutades peegeldamist, mõistmise sammu ja empaatia sammu. Pärast toimub rollide vahetus.

Paarisuhte kvaliteet mõjutab meie elukvaliteeti

UURING

Harvard Study of Adult Development

Üle 80 aasta kestnud uuringu tulemused kinnitavad, et turvalises ja teadlikus lähisuhtes elavad inimesed kauem, nad on nii füüsiliselt kui vaimselt tervemad ja õnnelikumad ning nende majanduslik seis on parem, nad saavad regulaarselt kogeda sügavat rahulolu, lähedust, koostööd ja mõistmist.

Ehk siis – mitte kunagi ei ole hilja õppida olulisi suhteoskusi, et paarisuhe oleks veelgi lähedasem, tugevam ja turvalisem. Teekond soovitud armastuseni ongi elukestev teekond ning panustada tuleb pidevalt. Paarisuhtekoolitus annab vajalikud oskused, toetuse ja tööriistad, et oskaksime panustada. Oleme harjunud pidevalt läbima täiendkoolitusi ja kursusi, et end tööalaselt arendada. Täpselt niisama oluline on arendada ja hoida oma oskusi, et meie lähisuhted püsiksid tugevad ja toetavad.

Usun, et terved ja turvalised suhted loovad terve ja turvalise ühiskonna!

“Tõenäoliselt kõige keerulisem ülesanne ühe inimese jaoks, mis meile on usaldatud, on armastada teist inimest. See on ülim ülesanne, lõputest ja tõestus, töö, mille suhtes kõik teised tööd on pelglalt ettevalmistus. Armastamine ei tähenda ühtesulamist, alistumist, ja teise inimesega ühinemist – see on indiviidi jaoks võimas ajend küpsemiseks, iseendaks saamiseks, maailmaks saamiseks, saamaks maailmaks iseenda sees teises inimese jaoks. See on talle suur ja nõudlik väljakutse. Midagi, mis valib teda välja ja kutsub teda, vaatamata kaugetele vahemaadele.”

Rainer Maria Rilke

Kirjadest Noorele poeedile – 1904

Tutvu minu teemaportfoolioga