Kersti Kikas

Kersti Kikas

December 4, 2024

Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses

Neljapäeval, 20. novembril, toimus viies ja ühtlasi ka viimane kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames.

Kohtumise teemad:

  1. Kovisiooni grupitöö kogemuse jagamine – rühma esitlus
  2. Eetika – Täiskasvanute koolitaja kutse-eetika koodeks
  3. Howard Gardneri andelaadide teooria – sillaehituse harjutus

Eetika teemal ma siin postituses pikemalt ei peatu, kuna olen sellest juba varasemalt kirjutanud. Soovijad võivad sellega tutvuda SIIN. 

Andelaadide teooria: avastades erinevaid intelligentsusi

Howard Gardneri 1983. aastal välja pakutud andelaadide ehk multiintelligentsuse teooria selgitab, kuidas inimesed erinevalt õpivad ja lahendavad probleeme. Gardner toob välja üheksa intelligentsuse tüüpi:

  • Lingvistiline – oskus sõnu kasutada ja keeleliselt väljenduda.
  • Loogilis-matemaatiline – loogiline mõtlemine, analüüs ja probleemilahendus.
  • Ruumiline – võime mõelda visuaalselt ja tajuda ruumilisi suhteid.
  • Kehalis-kineetiline – füüsiline koordinatsioon ja kehaosavus.
  • Muusikaline – tundlikkus helide, rütmide ja meloodiate suhtes.
  • Interpersonaalne – oskus suhelda ja mõista teisi inimesi.
  • Intrapersonaalne – eneseteadlikkus ja oskus mõista oma emotsioone.
  • Loodustaju – tundlikkus looduse ja keskkonna suhtes.
  • Eksistentsialistlik – võime käsitleda sügavamaid eksistentsiaalseid küsimusi.

Kuigi teooria oli minu jaoks täiesti uus, äratas see koheselt huvi. Meenusid ka meie õppejõu Halliki Põlda uuringud andekuse teemal. Siiani olen need küll lugemata jätnud, kuid nüüd tundub, et on õige aeg sellele tähelepanu pöörata.

Sillaehituse harjutus – andelaadide avastamine tegevuse kaudu

Andelaadide teooriat aitas paremini mõista praktiline rühmaülesanne, mille nimeks oli sillaehitus. Grupid jagati 4–5 liikmeks, kus igal osalejal oli kas vaatleja või ehitaja roll.

Ülesande juhend:
Osalejatel tuli piiratud aja ja ressurssidega ehitada sild, mis ühendaks kaks “kuristiku” serva. Ülesanne pakkus võimalust avastada oma tugevusi koostöö, loovuse ja probleemilahenduse kaudu.

  • Ehitajad said ülesande lahendamise käigus näidata oma andelaade tegevuse kaudu.
  • Vaatlejad jälgisid protsessi ja täitsid töölehte, et tuvastada, millised andelaadid ülesande lahendamisel esile kerkisid.

Pärast silla ehitamist toimus refleksioon nii individuaalselt kui ka rühmades tervikuna. See aitas kinnistada avastatud tähelepanekuid ja luua uusi teadmisi osalejate andelaadidest.

Kokkuvõte ainele

Aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” pakkus mängulist ja mitmekülgset õpikogemust, mis üllatas mind positiivselt. Kursus oli kantud positiivsest psühholoogiast, eneseteadlikkusest ja enesearengust – teemad, mis rikastavad andragoogilist õpet mitmel moel.

Kuigi andragoogika on juba iseenesest erinev traditsioonilisest loengupõhisest õppimisest, paistis see aine silma oma vahetu ja seminarivormile toetuva lähenemisega. Õppejõu entusiasm ja mängulisus muutsid iga kohtumise inspireerivaks.

Mida ma kaasa võtan?

  • Praktilised tööriistad: Sain palju uusi ideid ja tööriistu, mida rakendada juhendamise ja koolituste läbiviimisel.
  • Refleksioonivõimalused: Kursus andis mulle väärtusliku kogemuse eneseanalüüsis, pakkudes samal ajal ka uusi vaatenurki teiste tugevuste mõistmiseks.
  • Koostöökogemuse tähendus: Koostöö harjutused, nagu kovisioon ja sillaehitus, näitasid, kui oluline on avatud suhtlemine ja üksteise toetamine õppeprotsessis.

Olen siiralt tänulik, et sain osa sellisest mitmekesisest ja inspireerivast õppeteekonnast. See kogemus kinnitas, et andragoogiline õppimine võib olla mitte ainult tõhus, vaid ka lõbus ja tähendusrikas.

Õppimiseni! 

Viimased postitused

Neljapäeval, 20. novembril, toimus viies ja ühtlasi ka viimane kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Kohtumise teemad: Eetika teemal ma siin …

Neljapäeval, 23. oktoobril, toimus neljas ja ühtlasi ka eelviimane kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Seekordne kohtumine keskendus kovisioonile – meetodile, …

Teisipäeval, 21. oktoobril, toimus kolmas kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Käsitletud teemad:  Mis on mentorlus? Mentorluse mõiste on töökohal õppimisel …

Neljapäeval, 25. septembril, toimus teine kohtumine aine “Juhendamise praktikad andragoogilises tegevuses” raames. Käistletud teemad:  Mis on motiveeriv intervjueerimine? Eesti Motiveeriva Intervjueerimise ja …