Kersti Kikas

Teesid

  1. Andragoogikas on subjekt üheks põhimõisteks, mida käsitletakse kui teadvustatud aktiivsuse kandjat, kes on suuteline orienteeruma, otsustama, tegema seda, mida ta on kavatsenud teha, ning vajadusel ka oma tegevust korrigeerima (Kadde, 2002).
  2. Subjektsus tähendab suutlikkust enda elu kujundada, mõtestada ning samuti selle eest vastutada. Kaasaegses ühiskonnas on subjektsus kujunenud tähtsaimaks kvaliteediks, mida keskkond inimeselt eeldab.  (Kadde, 2002).

  3. Inimese toimetulek kaasaegses maailmas sõltub tema aktiivsusest õppijana, valmisolekust õpisituatsioonis näha endas subjekti, aktiivset ning vastutavat mina. (Kadde, 2002).

  4. Vastutustunne näitab indiviidi võimelisust ja valmisolekut otsustada oma käitumise mõju ning tähtsuse üle. Vastutustunnet kui humaanse eetika põhikomponenti peetakse üheks täiskasvanulikkuse kriteeriumiks, mille kaudu väljendub, kuivõrd inimene teadvustab iseennast ja ümbritsevat keskkonda. (Kadde, 2002).

  5. Isiksuse aktiivsus enda arendamisel tähendab õppija muutumist tegutsevast inimesest uurivaks ja tähelepanekuid tegevaks ning intuitiivsest tajujast arusaajaks ja analüüsijaks. (Kadde, 2002). 

  6. Õppimist käsitletakse iseendaks kujunemise protsessina, mis toimub, otsides vastuseid sotsiaalsetele subjektidele eksistentsiaalse tähendusega küsimustele “kes ma olen?”, “mida ma tahan?” ning “mida ma võin ja suudan?” (Kadde, 2002).

  7. Ühiskonna paradoks on, et inimene on üheaegselt nii sotsiaalse reaalsuse loodud kui ka selle looja. (Kadde, 2002).

  8. Identiteedi avastamine ja arendamine leiab aset sotsialiseerumisprotsessis, kuid interaktsioonis kaasaegse sotsiaal-kultuurilise keskkonnaga võib inimene hoopis kaotada oma identiteedi. (Kadde, 2002).

  9. Subjekti kogemus on alati unikaalne ning mida pikem on olnud indiviidi eluiga, seda enam on tal ainulaadseid kogemusi, mis suurendavad tema kui subjekti unikaalsust. (Kadde, 2022).

  10. Inimese areng seisneb pürgimuses enesejuhitavusele, mis on isiksuse küpsuse kriteerium. Enesejuhitavus on üheaegselt nii täiskasvanu vajadus kui ka tema elukvaliteeti määrav tegur kaasaegses pidevalt muutuvas ühiskonnas (Kadde, 2002).


Kasutatud allikas:
Kadde, L. (2002). Täiskasvanu kujunemine enesearengu subjektiks. [Uurimistöö teoreetiline osa.]Tallinn: TLÜ.